Audycja radiowa

Miło mi się pochwalić, że zostałam zaproszona do audycji w radiu Białystok. Pani Mirosława Mazarhan podpytywała mnie czy można nauczyć się opowiadać przez Internet. Audycja jest do odsłuchania TUTAJ

Dzisiaj prawie wszystkiego możemy się nauczyć poprzez Internet. Sieć zapewnia nam dostęp do bardzo wielu materiałów, również naukowych i sprawdzonych. Do filmów, blogów, bibliotek. Ludzie dzielą się swoją wiedzą, umiejętnościami i tylko od naszego chciejstwa zależy czy coś podłapiemy i jak to wykorzystamy. 

Opowiadanie, chociaż zostało wprowadzone przez grupę Studnia Opowieści jakieś dwadzieścia lat temu, popularność zdobywa dopiero teraz. Tyle czasu trzeba było aby kiełek, który wyrósł ze Studni O mógł zakwitnąć i wydać owoce. Jest to rzeczywiście dobry czas aby zająć się tą dziedziną. Jak zauważyła słusznie redaktorka programu, to zawód z przyszłością, bowiem rynek nie dosyć że nie jest jeszcze nasycony, to dopiero się tworzy. Dopiero powoli zaczyna się  popyt na opowieści i opowiadaczy. 

Zawodowych opowiadaczy wciąż jest bardzo mało a do zawodu tego nie potrzeba wiele wkładu finansowego i sprzętowego. Potrzebne są chęci poznania baśni  i wytrwałość, resztę znajdziemy w sieci i bibliotekach. 

Nie ma w Internecie, na razie, wielu informacji, z których możemy czerpać konkretne wskazówki aby uczyć się lub doskonalić sztukę opowieści. Możemy jednak  oglądać poszczególnych opowiadaczy w akcji , zwracać uwagę jak modulują głos, jakie wykonują gesty, jak podkreślają emocje. A potem ćwiczyć w domu z lustrem, następnie opowiedzieć znajomym, nagrać się ze dwa, trzy razy i zobaczyć jak wypadamy na nagraniu, jak nam się tego słucha. Czy mówimy wyraźnie, głośno? Czy sposób, w jaki mówimy przykuwa uwagę?
Jeśli odpowiedź jest twierdząca, jeśli znajomi powiedzą – super, opowiedz coś jeszcze, wtedy można poszukać miejsca, w którym pokażemy naszą umiejętność szerszemu gronu. I kto wie, zdobędziemy nowy zawód?

Zawsze też można jeszcze napisać do mnie i zapisać się na program warsztatów on-line, który właśnie przygotowuję. 
Jeśli jesteś zainteresowany, napisz:

Komentarze

Popularne posty